Inclusive of VAT
Inclusive of VAT
Apple Mac Studio M4 Max Chip – Z1CD002AQ, 128GB RAM, 2TB SSD, 16-Core CPU, 40-Core GPU, Silver
- Apple M4 Max chip with 16‑core CPU, 40‑core GPU, 16‑core Neural Engine
- 128GB unified memory
- 2TB SSD storage
- Front: Two USB-C ports, SDXC card slot
- Back: Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack
AED 16,390
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | Mac Studio |
| Model Number | Z1CD002AQ |
| Processor | Apple M4 Max |
| CPU | 16-Core |
| GPU | 40-Core |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 128GB Unified RAM |
| Storage | 2TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Form Factor | Compact Desktop |
| Color | Silver |
Description
Apple Mac Studio (Z1CD002AQ) is designed for professionals who demand uncompromised performance in a compact desktop. Powered by the cutting-edge Apple M4 Max chip, it delivers outstanding speed and efficiency for video editing, 3D rendering, software development, AI workloads, and enterprise applications.
With a 16-core CPU, 40-core GPU, and 16-core Neural Engine, this Mac Studio handles the most demanding creative and technical workflows with ease. The enormous 128GB unified memory ensures smooth multitasking, while the 2TB SSD provides ultra-fast access to large files and projects.
Equipped with 4 Thunderbolt 5 ports, HDMI, 2 USB-A ports, and 10Gb Ethernet, the Mac Studio offers powerful connectivity options for professional studios and offices.





Customer Reviews
Related Products
Apple Mac Studio M3 Ultra Chip – MU973, 96GB RAM, 1TB SSD, 28-Core CPU, 60-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | Mac Studio |
| Model Number | MU973 |
| Form Factor | Desktop |
| Chipset | Apple M3 Ultra |
| CPU | 28-Core CPU |
| GPU | 60-Core GPU |
| Neural Engine | 32-Core Neural Engine |
| RAM | 96GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front Ports | Two Thunderbolt 5 ports, SDXC card slot |
| Back Ports | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Color | Silver |
Apple Mac Studio M4 Max Chip – Z1CD000HM, 36GB RAM, 1TB SSD, 14-Core CPU, 32-Core GPU, Silver
Out of stock
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | Mac Studio |
| Model Number | Z1CD000HM |
| Processor | Apple M4 Max |
| CPU | 14-Core CPU |
| GPU | 32-Core GPU |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 36GB Unified RAM |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Ethernet | 10Gb Ethernet |
| Form Factor | Compact Desktop |
| Color | Silver |
Apple Mac Studio M4 Max Chip – Z1CD0027Z, 64GB RAM, 1TB SSD, 16-Core CPU, 40-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | Mac Studio |
| Model Number | Z1CD0027Z |
| Processor | Apple M4 Max |
| CPU | 16-Core CPU |
| GPU | 40-Core GPU |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 64GB Unified RAM |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Form Factor | Compact Desktop |
| Color | Silver |
Apple Mac Studio M4 Max Chip, Z1CD002C1, 36GB RAM, 1TB SSD, 14-Core CPU, 32-Core GPU, Silver
Out of stock
| Color | Silver |
|---|---|
| Model | Apple Mac Studio M4 Max (Z1CD002C1) |
| Processor (CPU) | 14-core Apple M4 Max chip |
| Graphics (GPU) | 32-core GPU |
| Memory (RAM) | 36GB unified memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Neural Engine | 16-core |
| Front | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
Apple Mac Studio, M3 Ultra Chip, Z1CE000DM, 256GB RAM, 1TB SSD, 28-Core CPU, 60-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | Z1CE000DM |
|---|---|
| Processor | Apple M3 Ultra Chip – 28-Core CPU |
| Graphics | 60-Core GPU |
| Memory (RAM) | 256GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front Ports | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back Ports | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Color | Silver |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.