Lenovo Legion 5 16IAX10 Gaming Laptop, 16″ Display, 32GB RAM, 1TB SSD, Intel Core Ultra 9 275HX, GeForce RTX 5060 8GB, Win11, English K/B, Storm Grey 83NX0000US
- 16″ WQXGA (2560×1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ 400, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance
- Intel® Core Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, Max Turbo up to 5.4GHz, 36MB
- 32GB (2x 16GB) SO-DIMM DDR5-5600 RAM
- 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Storage
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 105W, 572 AI TOPS
- Windows® 11 Home
AED 5,750
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Legion 5 16IAX10 |
| Model Number | 83NX0000US |
| Display Size | 16-Inch |
| Display Type | WQXGA IPS |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8GB |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | Windows 11 |
| Keyboard | English |
| Color | DarkGray |
Description
Lenovo Legion 5 16IAX10 Gaming Laptop is designed for gamers and power users who demand speed, graphics, and reliability. Equipped with the advanced Intel Core Ultra 9 275HX processor, it delivers exceptional performance for gaming, streaming, editing, and productivity.
With 32GB RAM and a 1TB SSD, this machine handles demanding games and professional applications effortlessly. The NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8GB VRAM provides stunning graphics, AI-enhanced performance, and ray tracing capabilities.
The immersive 16-inch WQXGA IPS display with 240Hz refresh rate ensures razor-sharp visuals and ultra-smooth motion—ideal for esports and fast-paced gaming

Customer Reviews
Related Products
Lenovo 15.6-Inch Casual Laptop Backpack B210 – Lightweight, Black, GX40Q17225
Out of stock
Inclusive of VAT
Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop, 16″ WQXGA, 32GB RAM, 2TB SSD, Intel Core Ultra 9 – 275HX, GeForce RTX 5070 Ti 12GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Black | 83F5008PAX
Out of stock
Inclusive of VAT
Lenovo LOQ 15IRX10 Gaming Laptop, 15.6″ Display, 24GB RAM, 1TB SSD, Intel Core i7-13650HX, GeForce RTX 5050 8GB GPU, White English K/B, Win11, Luna Grey 83JE000WUS
Out of stock
Inclusive of VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.