Inclusive of VAT
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Chip, Z1JX00065, 24GB RAM, 1TB SSD, 10-Core CPU, 16-Core GPU, Silver
- Apple M4 Chip with 10-core CPU, 16-core GPU, 16-core Neural Engine
- 24GB unified memory
- 1TB SSD storage
- Gigabit Ethernet
- Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack
AED 4,745
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Model Number | Z1JX00065 |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 16-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Connectivity | Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack |
| Color | Silver |
Description
Experience ultimate performance in a compact form with the Apple Mac Mini M4 (Z1JX00065) Equipped with Apple’s powerful M4 chip, featuring a 10-Core CPU and 16-Core GPU, this Mac Mini delivers incredible speed and efficiency for demanding workflows, content creation, and everyday productivity.
With 24GB of unified memory and a 1TB SSD, you get lightning-fast multitasking and storage performance — all in a sleek Silver aluminum enclosure designed to fit any workspace. now available at HighTech Computers Dubai.



Customer Reviews
Related Products
Apple Mac Mini M4 Chip, MCYT4, 24GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU 10-Core GPU Desktop Computer, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Pro Chip, Z1JV000VQ, 48GB RAM, 8TB SSD, 12‑core CPU, 16-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Studio M3 Ultra Chip – MU973, 96GB RAM, 1TB SSD, 28-Core CPU, 60-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | Mac Studio |
| Model Number | MU973 |
| Form Factor | Desktop |
| Chipset | Apple M3 Ultra |
| CPU | 28-Core CPU |
| GPU | 60-Core GPU |
| Neural Engine | 32-Core Neural Engine |
| RAM | 96GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front Ports | Two Thunderbolt 5 ports, SDXC card slot |
| Back Ports | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Color | Silver |
Apple MacBook Air 13-inch MC6T4, M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Sky Blue
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | MC6T4 |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip (10-Core CPU) |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Display | 13-inch Liquid Retina Display |
| Resolution | 2560×1664 pixels |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Ports | 2× Thunderbolt / USB 4, MagSafe 3, Audio Jack |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Color | Sky Blue |
Apple MacBook Air 13-inch MW123, M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 8-Core GPU, macOS Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | MW123 |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Processor | Apple M4 Chip (10-Core CPU) |
| Graphics | 8-Core GPU |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Display | 13.6-inch Liquid Retina Display |
| Resolution | 2560×1664 pixels |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Ports | 2× Thunderbolt / USB 4, MagSafe 3, Audio Jack |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE44, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10CPU, 10GPU Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | MDE44 |
|---|---|
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Color | Silver |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.