Inclusive of VAT
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Chip, Z1JX00065, 24GB RAM, 1TB SSD, 10-Core CPU, 16-Core GPU, Silver
- Apple M4 Chip with 10-core CPU, 16-core GPU, 16-core Neural Engine
- 24GB unified memory
- 1TB SSD storage
- Gigabit Ethernet
- Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack
AED 4,745
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Model Number | Z1JX00065 |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 16-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Connectivity | Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack |
| Color | Silver |
Description
Experience ultimate performance in a compact form with the Apple Mac Mini M4 (Z1JX00065) Equipped with Apple’s powerful M4 chip, featuring a 10-Core CPU and 16-Core GPU, this Mac Mini delivers incredible speed and efficiency for demanding workflows, content creation, and everyday productivity.
With 24GB of unified memory and a 1TB SSD, you get lightning-fast multitasking and storage performance — all in a sleek Silver aluminum enclosure designed to fit any workspace. now available at HighTech Computers Dubai.



Customer Reviews
Related Products
Apple Mac Mini M4 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, Desktop Computer, Silver | MU9E3
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Pro Chip, Z1JV00026, 24GB RAM, 2TB SSD, 12-core CPU, 16-core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Studio M3 Ultra Chip – MU973, 96GB RAM, 1TB SSD, 28-Core CPU, 60-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | Mac Studio |
| Model Number | MU973 |
| Form Factor | Desktop |
| Chipset | Apple M3 Ultra |
| CPU | 28-Core CPU |
| GPU | 60-Core GPU |
| Neural Engine | 32-Core Neural Engine |
| RAM | 96GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Front Ports | Two Thunderbolt 5 ports, SDXC card slot |
| Back Ports | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
| Color | Silver |
Apple MacBook Air 15-inch, Z1H0000PW, M4 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model | Z1H0000PW |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 15-inch Liquid Retina Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 2x Thunderbolt / USB 4 |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Audio | Six-speaker sound system with Spatial Audio |
| Color | Silver |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE34, M5 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | MDE34 |
|---|---|
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | Black |
Apple MacBook Pro 16-Inch, MX2U3, M4 Pro Chip, 48GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina XDR Display, 14-core CPU, 20-core GPU Silver
Out of stock
| Model Number | MX2U3HN/A |
|---|---|
| Chipset | Apple M4 Pro |
| CPU | 14-Core |
| GPU | 20-Core |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 48GB Unified Memory |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 16-inch Liquid Retina XDR |
| Ports | Three Thunderbolt 5 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Operating System | macOS |
| Battery | Up to 22 hours |
| Color | Silver |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.