Apple iMac 24″ MWUC3, M4 Chip with 16GB RAM, 256GB SSD, 8-Core CPU, 8-Core GPU, English Silver
- 24″ 4.5K Retina Display
- 16GB unified memory
- 256GB SSD storage
- Two Thunderbolt / USB 4 ports
- Magic Keyboard
- Magic Mouse
- Apple M4 chip with 8-core CPU, 8-core GPU, 16-core Neural Engine
AED 5,150
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | iMac 24-inch |
| Model Number | MWUC3 |
| Form Factor | All-in-One Desktop |
| Chipset | Apple M4 |
| CPU & GPU | 8-Core CPU-8-Core GPU |
| Neural Engine | 16-Core Neural Engine |
| RAM | 16GB Unified Memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Screen Size | 24 Inches |
| Resolution | 4.5K Retina Display |
| Keyboard Layout | English |
| Mouse | Apple Magic Mouse |
| Ports | Two Thunderbolt / USB 4 ports |
| Operating System | macOS |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Color | Silver |
Description
Experience next-level performance and elegance with the Apple iMac 24-inch MWUC3 powered by the latest Apple M4 chip. Designed to handle everything from everyday tasks to creative workloads, this iMac combines power, efficiency, and style in a beautifully thin all-in-one design.
The vibrant 24-inch 4.5K Retina display delivers exceptional color accuracy and sharp detail, making it ideal for designers, editors, students, and professionals. With 16GB unified memory and a fast 256GB SSD, multitasking is smooth and responsive.




Customer Reviews
Related Products
Apple iMac – MQRR3 – M3 8/10GPU 8GB 512gb Blue
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple iMac 24″ MQRQ3, M3 Chip with 8GB RAM, 256GB SSD, 8-Core CPU, 10-Core GPU, AIO Desktop Computer, English Keyboard | Blue
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple iMac 24″ MWUF3, M4 Chip with 16GB RAM, 256GB SSD, 8-Core CPU 8-Core GPU, AIO Desktop Computer, English Keyboard, Blue
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple iMac 24″ Z1K10024N, M4 Chip with 32GB RAM, 1TB SSD, 10-Core CPU, 10-Core GPU, AIO Desktop Computer, English Keyboard | Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple iMac 24″ Z1K10024Q, M4 Chip with 32GB RAM, 1TB SSD, 10-Core CPU, 10-Core GPU, Nano-Textured Display, English Keyboard | Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple iMac 24″ Z1K50022J, M4 Chip with 32GB RAM, 1TB SSD, 10-Core CPU, 10-Core GPU, Nano-Textured Display, English Keyboard | Blue
Out of stock
Inclusive of VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.