Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE04, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-core CPU, 10-core GPU, Space Black
AED 5,800
Inclusive of VAT
Samsung Galaxy S25 Ultra 5G Smartphone – 512GB Storage, 12GB RAM, Titanium Grey (Middle East Version)
AED 3,850
Inclusive of VAT
Samsung Galaxy A17 4G – 6GB RAM, 128GB, 6.7″ Super AMOLED Display, Dual SIM Smartphone, Gray – UAE Version
SKU:
SM-A175FZACMEA
- Display: 6.7-inch Full HD+ Super AMOLED display with 90 Hz refresh rate, delivering vibrant and smooth visuals, protected by Corning Gorilla Glass Victus+ for durability.
- Processor: MediaTek Helio G99 chipset (6 nm) with an octa-core CPU (2x Cortex-A76 2.2 GHz + 6x Cortex-A55 2.0 GHz) and Mali-G57 MC2 GPU for balanced performance and power efficiency.
- Camera System: Triple rear cameras including a 50 MP main sensor with Optical Image Stabilization (OIS), 5 MP ultra-wide lens, and 2 MP macro lens. The front camera is 13 MP for high-quality selfies and video calls.
- Battery: Large 5000 mAh battery with 25 W fast wired charging that charges 50% in approximately 30 minutes.
- Operating System: Android 15 with One UI 7, promising up to 6 major OS upgrades and 6 years of security updates.
AED 650
Inclusive of VAT
Check Availability
Free delivery within 2-3 days
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model | Galaxy A17 4G |
| Model Number | SM-A175FZACMEA |
| Version | UAE |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Processor | Octa-Core |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.7 Inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | Full HD+ |
| Rear / Front Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP / 13 MP |
| Video Resolution | FHD (1920 x 1080)@30fps |
| Features | Triple Rear Camera System, 50MP Main Camera Resolution, 10x Digital Zoom Capability, Full HD Video Recording, 120fps Slow Motion Video |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Usage Time | Video Playback Time: Up to 18 Hours |
| Dual SIM | Yes |
| Color | Gray |
Description
Samsung Galaxy A17 4G (SM-A175FZACMEA). Its expansive 6.7-inch Super AMOLED display delivers vibrant colors, deep contrasts, and crisp clarity for videos, games, and browsing.
Equipped with 6GB RAM and 128GB internal storage, the Galaxy A17 4G ensures smooth multitasking and ample space for apps, photos, and videos. Dual SIM functionality allows flexibility for personal and professional use, while the sleek Gray design offers a modern, stylish look.

Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Samsung Galaxy A17 4G – 6GB RAM, 128GB, 6.7″ Super AMOLED Display, Dual SIM Smartphone, Gray – UAE Version” Cancel reply
Related Products
Samsung Galaxy S25 Ultra 5G Smartphone – 1TB Storage, 12GB RAM, Titanium Black (Middle East Version)
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 4,860
Inclusive of VAT
Samsung Galaxy S25 Ultra 5G Smartphone – 512GB Storage, 12GB RAM, Titanium Grey (Middle East Version)
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 3,850
Inclusive of VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.