Apple Mac Mini M4 Chip, MCYT4, 24GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU 10-Core GPU Desktop Computer, Silver
- Apple M4 chip with 10-core CPU, 10-core GPU
- 16-core Neural Engine
- 24GB unified memory
- 512GB SSD storage
- Gigabit Ethernet
- Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack
AED 4,430
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Model Number | MCYT4 |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 10-Core |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 24GB Unified Memory |
| Storage | 512GB SSD |
| Ports | Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack |
| OS | macOS |
| Color | Silver |
Description
Apple Mac Mini M4 (MCYT4) delivers outstanding desktop performance in an ultra-compact form factor, making it the perfect choice for professionals, offices, creators, and home users in Dubai and across the UAE.
Powered by the advanced Apple M4 chip, this model offers exceptional speed for multitasking, productivity, business applications, coding, and creative workloads.
Featuring 24GB unified memory, the Mac Mini M4 handles heavier tasks with ease — from spreadsheets and development software to graphics tools and multitasking between multiple apps.
The 512GB SSD ensures instant boot times, fast app performance, and smooth workflow.
Its sleek Silver aluminum design fits perfectly in any workspace while providing top-tier performance with minimal energy consumption.



Customer Reviews
Related Products
Apple iMac 24″ MWUV3, M4 Chip with 16GB RAM, 512GB SSD, AIO Desktop Computer, English Keyboard, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, Desktop Computer, Silver | MU9E3
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Pro Chip, MCX44, 24GB RAM, 512GB SSD, 12-Core CPU, 16-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Studio M4 Max Chip, Z1CD002C1, 36GB RAM, 1TB SSD, 14-Core CPU, 32-Core GPU, Silver
Out of stock
| Color | Silver |
|---|---|
| Model | Apple Mac Studio M4 Max (Z1CD002C1) |
| Processor (CPU) | 14-core Apple M4 Max chip |
| Graphics (GPU) | 32-core GPU |
| Memory (RAM) | 36GB unified memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Neural Engine | 16-core |
| Front | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
Apple MacBook Air 15-inch, Z1H0000PW, M4 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model | Z1H0000PW |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 15-inch Liquid Retina Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 2x Thunderbolt / USB 4 |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Audio | Six-speaker sound system with Spatial Audio |
| Color | Silver |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE54, M5 Chip, 16GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | MDE54 |
|---|---|
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | Silver |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.