Apple 140W USB-C Power Adapter White
AED 375
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Desktop Computer, Silver | MU9D3
AED 2,290
Inclusive of VAT
Apple Macbook Pro 16″ M4 Max Chip, 36GB RAM / 1TB SSD Space Black | MX303
SKU:
N/A
The 16″ MacBook Pro MX303 with M4 Max chips gives you outrageous performance in a powerhouse laptop. 36GB RAM / 1TB SSD, 1 Year Warranty Price in Dubai, UAE. MX303 AED 12,640.
Check Availability
Free delivery within 2-3 days
1 year company warranty
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Specification
Overview
| CPU | 14 Core |
|---|---|
| GPU | 32 Core |
| Storage | 1 TB SSD |
| RAM | 36 GB |
| Processor | Apple M4 Max |
| Color | Black |
Description
Apple MacBook Pro M4 Max Chip ( MX303 )
Overview:
The 16″ MacBook Pro with M4 Max chips
gives you outrageous performance in a powerhouse laptop built for Apple
Intelligence. With up to 24 hours of battery life and a breathtaking Liquid
Retina XDR display with up to 1,600 nits peak brightness, it’s pro in every
way.
Warranty:
- 1 Year Warranty
Specifications:
- Brand : Apple
- RAM : 36 GB
- Storage : 1 TB SSD
- Processor : M4 Max
- Display Type : Retina
- Screen Size : 16- inch
- Wi- Fi : Yes
- Backlit Keyboard : Yes
- Speaker : Built-in Speakers
- Bluetooth : Yes
- Operating System Type : MacOS
- Battery Backup : Upto 24 Hours
- Battery Type : Lithium Polymer (Li-Poly)
- USB Port : Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports, HDMI port, SDXC card slot
- Mic In : Yes
- Screen Resolution : 3456 x 2234 Pixel
- color : Space Black

Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Apple Macbook Pro 16″ M4 Max Chip, 36GB RAM / 1TB SSD Space Black | MX303” Cancel reply
Related Products
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE54, M5 Chip, 16GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Silver
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 7,200
Inclusive of VAT
| Model Number | MDE54 |
|---|---|
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | Silver |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MW2W3, M4 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina XDR Display, 10-core CPU, 10-core GPU, Silver
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 6,100
Inclusive of VAT
Apple MacBook Pro 14.2″ MGDR4, M5 Pro Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 15-Core CPU & 16-core GPU, Liquid Retina XDR Display, English Keyboard, MacOS, Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 8,990
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model Number | MGDR4 |
| Display | 14.2-inch Liquid Retina XDR |
| Resolution | 3024 x 1964 |
| Processor | Apple M5 Pro Chip (15-Core CPU) |
| Graphics | 16-Core GPU |
| Neural Engine | 16-core |
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Battery Life | Up to 22 hours |
| Speakers | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Keyboard | English |
| Backlit Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Ports | 3x Thunderbolt 4 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port |
| camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | Black |
Apple MacBook Pro 16-Inch, MX2X3, M4 Pro Chip, 24GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina XDR Display, 14-core CPU, 20-core GPU, Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 8,600
Inclusive of VAT
Apple MacBook Pro 16-Inch, MX313, M4 Max Chip, 48GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina XDR Display, 16-core CPU, 40-core GPU, Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 15,150
Inclusive of VAT
Apple MacBook Pro 16″ MX303, M4 Max Chip with 36GB RAM, 1TB SSD, 14-core CPU, 32-core GPU, English Keyboard, Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 11,870
Inclusive of VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.