Apple Mac Mini M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Desktop Computer, Silver | MU9D3
- Apple M4 chip with 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine
- 16GB unified memory
- 256GB SSD storage
- Gigabit Ethernet
- Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack
- Carbon Neutral
AED 2,290
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Model Number | MU9D3 |
|---|---|
| Neural Engine | 16-Core |
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core CPU |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory | 16GB Unified Memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Ports | Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, two USB‑C ports, headphone jack |
| Operating System | macOS |
| Color | Silver |
Description
Experience impressive performance and compact design with the Apple Mac Mini M4 (MU9D3), built for professionals, home users, and businesses in the UAE. Powered by the new Apple M4 chip, this desktop computer delivers fast, smooth, and reliable performance for everyday tasks, office apps, multitasking, productivity, and light creative work.
Featuring 16GB unified memory, the Mac Mini ensures seamless performance even with multiple apps open.
The 256GB SSD offers fast boot times and instant file access — perfect for business users, students, and general workspace needs.
With its compact Silver aluminum unibody, the Mac Mini M4 fits perfectly into any desk setup while delivering the power of a full-sized desktop.
Available at HighTech Computers Dubai, you get Apple warranty and quick delivery across Dubai, Abu Dhabi, and Sharjah.



Customer Reviews
Related Products
Apple Mac Mini M4 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, Desktop Computer, Silver | MU9E3
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Mini M4 Pro Chip, Z1JV00026, 24GB RAM, 2TB SSD, 12-core CPU, 16-core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple Mac Studio M4 Max Chip, Z1CD002C1, 36GB RAM, 1TB SSD, 14-Core CPU, 32-Core GPU, Silver
Out of stock
| Color | Silver |
|---|---|
| Model | Apple Mac Studio M4 Max (Z1CD002C1) |
| Processor (CPU) | 14-core Apple M4 Max chip |
| Graphics (GPU) | 32-core GPU |
| Memory (RAM) | 36GB unified memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Neural Engine | 16-core |
| Front | Two USB-C ports, SDXC card slot |
| Back | Four Thunderbolt 5 ports, two USB‑A ports, HDMI port, 10Gb Ethernet port, headphone jack |
Apple MacBook Air 15-inch, Z1H0000PW, M4 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model | Z1H0000PW |
|---|---|
| Processor | Apple M4 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 15-inch Liquid Retina Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 2x Thunderbolt / USB 4 |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Audio | Six-speaker sound system with Spatial Audio |
| Color | Silver |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE14, M5 Chip, 16GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT
| Color | Black |
|---|---|
| Model Number | MDE14 |
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
Apple MacBook Pro 16-Inch, MX2U3, M4 Pro Chip, 48GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina XDR Display, 14-core CPU, 20-core GPU Silver
Out of stock
| Model Number | MX2U3HN/A |
|---|---|
| Chipset | Apple M4 Pro |
| CPU | 14-Core |
| GPU | 20-Core |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 48GB Unified Memory |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 16-inch Liquid Retina XDR |
| Ports | Three Thunderbolt 5 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Operating System | macOS |
| Battery | Up to 22 hours |
| Color | Silver |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.