Apple MacBook Air 13-inch Z1H7000RX, M4 Chip, 32GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Sky blue
- 13.6-inch Liquid Retina display with True Tone²
- Apple M4 chip with 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine
- 32GB unified memory
- 512GB SSD storage
- 12MP Center Stage camera
AED 5,730
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air 13-inch |
| Model Number | Z1H7000RX |
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core CPU |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory | 32GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Display Size | 13.6 Inches |
| Display Type | Liquid Retina |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Camera | FaceTime HD Camera |
| Ports | 2x Thunderbolt / USB 4 ports, MagSafe 3 charging port, 3.5mm headphone jack |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Color | Sky Blue |
Description
Apple MacBook Air 13-inch (Z1H7000RX) combines ultra-thin portability with powerful performance, thanks to the Apple M4 chip. Designed for professionals, students, and content creators, it delivers impressive speed and efficiency in a sleek form factor.
With 32GB unified memory and a fast 512GB SSD, this MacBook Air easily handles multitasking, creative workloads, coding, and everyday productivity. The 13-inch Liquid Retina display offers vibrant colors and crisp detail, making it ideal for work, study, and entertainment.
Finished in the stunning Sky Blue color, featuring Touch ID and optimized macOS, this MacBook Air is an excellent choice for users in Dubai and the UAE seeking premium performance in a compact laptop.

Customer Reviews
Related Products
Apple MacBook Air 13-Inch MDH74, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU, 8-Core GPU, macOS, English Keyboard, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air |
| Model Number | MDH74 |
| Display Size | 13.6 Inches |
| Resolution | 2560 x 1664 |
| Technology | LED-backlit display with IPS technology |
| Processor | Apple M5 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 8-Core |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Speakers | Four-speaker sound system |
| Audio Outputs | 3.5 mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Ports | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) ports |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | Silver |
Apple MacBook Air 13-Inch MDHE4, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU, 8-Core GPU, macOS, English Keyboard, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air |
| Model Number | MDHE4 |
| Display Size | 13.6 Inches |
| Resolution | 2560 x 1664 |
| Technology | LED-backlit display with IPS technology |
| Processor | Apple M5 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 8-Core |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Speakers | Four-speaker sound system |
| Audio Outputs | 3.5 mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Ports | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) ports |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Air 15-Inch MDVH4, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU, 10-Core GPU, macOS, English Keyboard, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air |
| Model Number | MDVH4 |
| Display Size | 15-Inch |
| Resolution | 2880 x 1864 |
| Technology | LED-backlit display with IPS technology |
| Processor | Apple M5 |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 10-Core |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Speakers | Six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
| Ports | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) ports |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Air 15-inch Z1H2000RL, M4 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air 15-inch |
| Model Number | Z1H2000RL |
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core CPU |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory | 24GB Unified RAM |
| Storage | 1TB SSD |
| Display Size | 15.3 Inches |
| Display Type | Liquid Retina |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Camera | FaceTime HD Camera |
| Ports | 2x Thunderbolt / USB 4 ports, MagSafe 3 charging port, 3.5mm headphone jack |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE14, M5 Chip, 16GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT
| Color | Black |
|---|---|
| Model Number | MDE14 |
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
Apple MacBook Pro 16-Inch, MX2U3, M4 Pro Chip, 48GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina XDR Display, 14-core CPU, 20-core GPU Silver
Out of stock
| Model Number | MX2U3HN/A |
|---|---|
| Chipset | Apple M4 Pro |
| CPU | 14-Core |
| GPU | 20-Core |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory | 48GB Unified Memory |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 16-inch Liquid Retina XDR |
| Ports | Three Thunderbolt 5 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Operating System | macOS |
| Battery | Up to 22 hours |
| Color | Silver |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.