Apple MacBook Pro 16″ MX303, M4 Max Chip with 36GB RAM, 1TB SSD, 14-core CPU, 32-core GPU, English Keyboard, Space Black
- 16-inch Liquid Retina XDR display
- Apple M4 Max chip with 14‑core CPU, 32‑core GPU, 16‑core Neural Engine
- 36GB unified memory
- 1TB SSD storage
- Three Thunderbolt 5 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port
- Backlit Magic Keyboard with Touch ID – English
AED 11,870
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Pro |
| Model Number | MX303LL/A, MX303HN/A |
| Display Size | 16-Inch |
| Display Type | Liquid Retina XDR |
| Processor | Apple M4 Max |
| CPU | 14-Core |
| GPU | 32-Core |
| Memory | 36GB Unified RAM |
| Storage | 1TB SSD |
| Keyboard | English, Backlit |
| Operating System | macOS |
| Camera | FaceTime HD |
| Color | Black |
Description
Apple MacBook Pro 16-inch (MX303) is designed for professionals who need uncompromised performance and a large, immersive display. Powered by the powerful Apple M4 Max chip, it delivers exceptional speed and efficiency for video editing, 3D rendering, software development, and AI-driven workflows.
With a 14-core CPU and 32-core GPU, this MacBook Pro handles intensive applications effortlessly. The 36GB unified memory enables seamless multitasking, while the 1TB SSD ensures lightning-fast access to large files and projects.
The brilliant 16-inch Liquid Retina XDR display offers incredible detail, high brightness, and accurate colors—perfect for creative professionals.





Customer Reviews
Related Products
Apple MacBook Air 13-Inch MDHE4, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU, 8-Core GPU, macOS, English Keyboard, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air |
| Model Number | MDHE4 |
| Display Size | 13.6 Inches |
| Resolution | 2560 x 1664 |
| Technology | LED-backlit display with IPS technology |
| Processor | Apple M5 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 8-Core |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Speakers | Four-speaker sound system |
| Audio Outputs | 3.5 mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Ports | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) ports |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Air 13-inch MW0X3, M4 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple MacBook Air 15-inch, MC7A4, M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Sky blue
Out of stock
Inclusive of VAT
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE14, M5 Chip, 16GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT
| Color | Black |
|---|---|
| Model Number | MDE14 |
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
Apple MacBook Pro 14.2″ MGDR4, M5 Pro Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 15-Core CPU & 16-core GPU, Liquid Retina XDR Display, English Keyboard, MacOS, Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model Number | MGDR4 |
| Display | 14.2-inch Liquid Retina XDR |
| Resolution | 3024 x 1964 |
| Processor | Apple M5 Pro Chip (15-Core CPU) |
| Graphics | 16-Core GPU |
| Neural Engine | 16-core |
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Battery Life | Up to 22 hours |
| Speakers | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Keyboard | English |
| Backlit Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Ports | 3x Thunderbolt 4 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port |
| camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | Black |
Apple MacBook Pro 16-Inch, MX313, M4 Max Chip, 48GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina XDR Display, 16-core CPU, 40-core GPU, Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.