Apple MacBook Air 15-inch, MC7A4, M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Sky blue
- 15.3″ Liquid Retina display with True Tone Display
- Apple M4 chip with 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine
- 16GB Unified Memory
- 256GB SSD Storage
- 12MP Center Stage camera
- MagSafe 3 charging port
- 2x Thunderbolt 4 ports
AED 4,200
Inclusive of VAT
Check Availability
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air 15-inch |
| Model Number | MC7A4 |
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core CPU |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Display | 15-inch Liquid Retina |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | Keyboard |
| Ports | 2x Thunderbolt 4 ports |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Color | LightSkyBlue |
Description
Apple MacBook Air 15-inch (MC7A4) combines elegant design with powerful performance powered by the Apple M4 chip. The larger 15-inch Liquid Retina display provides more screen space, making it ideal for productivity, content creation, and entertainment.
With 16GB unified memory and a fast 256GB SSD, this MacBook Air handles multitasking, photo and video editing, coding, and everyday workloads with ease. The fanless design ensures silent operation while delivering excellent energy efficiency.
Finished in the eye-catching Sky Blue color, featuring Touch ID and optimized macOS, this MacBook Air is a premium choice for users in Dubai and the UAE seeking high performance on a bigger display in a thin and lightweight laptop.

Customer Reviews
Related Products
Apple MacBook Air 13-Inch MDH74, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU, 8-Core GPU, macOS, English Keyboard, Silver
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air |
| Model Number | MDH74 |
| Display Size | 13.6 Inches |
| Resolution | 2560 x 1664 |
| Technology | LED-backlit display with IPS technology |
| Processor | Apple M5 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 8-Core |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Speakers | Four-speaker sound system |
| Audio Outputs | 3.5 mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Ports | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) ports |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | Silver |
Apple MacBook Air 13-Inch MDHE4, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-Core CPU, 8-Core GPU, macOS, English Keyboard, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air |
| Model Number | MDHE4 |
| Display Size | 13.6 Inches |
| Resolution | 2560 x 1664 |
| Technology | LED-backlit display with IPS technology |
| Processor | Apple M5 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 8-Core |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Speakers | Four-speaker sound system |
| Audio Outputs | 3.5 mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Ports | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) ports |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Air 13-inch MW123, M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 8-Core GPU, macOS Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Model Number | MW123 |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Processor | Apple M4 Chip (10-Core CPU) |
| Graphics | 8-Core GPU |
| Neural Engine | 16-Core |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Display | 13.6-inch Liquid Retina Display |
| Resolution | 2560×1664 pixels |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Ports | 2× Thunderbolt / USB 4, MagSafe 3, Audio Jack |
| Camera | 1080p FaceTime HD |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Air 15-inch MW1L3, M4 Chip, 16GB RAM, 256GB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air 15-inch |
| Model Number | MW1L3 |
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core CPU |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory | 16GB Unified RAM |
| Storage | 256GB SSD |
| Display Size | 15.3 Inches |
| Display Type | Liquid Retina |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Camera | FaceTime HD Camera |
| Ports | 2x Thunderbolt 4 ports |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Air 15-inch Z1H2000RL, M4 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina Display, 10-Core CPU & 10-Core GPU, Midnight
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Air 15-inch |
| Model Number | Z1H2000RL |
| Processor | Apple M4 Chip |
| CPU | 10-Core CPU |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory | 24GB Unified RAM |
| Storage | 1TB SSD |
| Display Size | 15.3 Inches |
| Display Type | Liquid Retina |
| Operating System | macOS |
| Keyboard | English |
| Camera | FaceTime HD Camera |
| Ports | 2x Thunderbolt / USB 4 ports, MagSafe 3 charging port, 3.5mm headphone jack |
| Battery Life | Up to 18 hours |
| Color | MidnightBlue |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE04, M5 Chip, 16GB RAM, 512GB SSD, 10-core CPU, 10-core GPU, Space Black
Out of stock
Inclusive of VAT
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Pro |
| Model Number | MDE04 |
| Processor | Apple M5 Chip |
| CPU | 10-Core |
| GPU | 10-Core |
| Operating System | macOS |
| RAM | 16GB Unified Memory |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | Liquid Retina XDR |
| High Brightness & Wide Color (P3) | Yes |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | Black |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.