Apple MacBook Pro 14.2″ MGDN4, M5 Pro Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 15-Core CPU & 16-core GPU, Liquid Retina XDR Display, English Keyboard, MacOS, Silver
SKU:
N/A
- 14.2-inch Liquid Retina XDR display
- Apple M5 Pro chip
- 24GB 24GB unified memory
- 1TB SSD Storage
- 3x Thunderbolt 4 ports, HDMI port
- SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port
AED 8,990
Inclusive of VAT
Check Availability
Free delivery within 2-3 days
Apple Manufacturing Warranty
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Specification
Overview
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MGDN4 |
| Display | 14.2″ Liquid Retina XDR |
| Resolution | 3024 x 1964 |
| Processor | Apple M5 Pro (15-Core CPU) |
| Graphics | 16-Core GPU |
| RAM | 24GB Unified memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Neural Engine | 16-core |
| Battery Life | Up to 22 hours |
| Speakers | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Keyboard | English |
| Backlit Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Port | 3x Thunderbolt 4 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port |
| camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Color | Silver |
Description
Apple MacBook Pro 14-inch M5 Pro, designed for professionals who demand top-tier performance and stunning visuals.
Featuring the advanced M5 Pro chip, this MacBook delivers lightning-fast speed, smooth multitasking, and exceptional graphics performance—perfect for video editing, coding, and creative work.
The 14.2-inch Liquid Retina XDR display offers incredible brightness, contrast, and color accuracy, making every detail come to life. With 24GB RAM and 1TB SSD, you get ultra-fast performance and ample storage for all your files and applications.

Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Apple MacBook Pro 14.2″ MGDN4, M5 Pro Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 15-Core CPU & 16-core GPU, Liquid Retina XDR Display, English Keyboard, MacOS, Silver” Cancel reply
Related Products
Apple MacBook Pro 14-Inch MX2F3 M4 Pro Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 14CPU, 20GPU Liquid XDR Retina Display, Silver
Rated 0 out of 5
Out of stock
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE34, M5 Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 7,520
Inclusive of VAT
| Model Number | MDE34 |
|---|---|
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 24GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Operating System | macOS |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | Black |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MDE54, M5 Chip, 16GB RAM, 1TB SSD, 10CPU, 10GPU Silver
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 7,200
Inclusive of VAT
| Model Number | MDE54 |
|---|---|
| Processor | Apple M5 Chip – 10-Core CPU |
| Graphics | 10-Core GPU |
| Memory (RAM) | 16GB Unified Memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | 14-inch Liquid Retina XDR Display |
| Operating System | macOS |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard (English) |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Camera | 12MP Center Stage, 1080p HD recording |
| Speakers | Six-speaker high-fidelity system with force-cancelling woofers |
| Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC Card Slot, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Color | Silver |
Apple MacBook Pro 14-Inch, MX2J3, M4 Pro Chip, 24GB RAM, 1TB SSD, Liquid Retina XDR Display, 14-core CPU, 20-core GPU, Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 9,195
Inclusive of VAT
Apple MacBook Pro 16″ MX303, M4 Max Chip with 36GB RAM, 1TB SSD, 14-core CPU, 32-core GPU, English Keyboard, Space Black
Rated 0 out of 5
Out of stock
AED 11,870
Inclusive of VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.